13-годишно българче спечели надпреварата по спортно катерене в Австрия

На 1 и 2 юни в Имст Австрия се проведе Youth Colour Climbing Festival, едно от най-популярните състезания в дисциплината трудност за деца до 14 годишна възраст. Малката Мартина Бангеева пребори 60 състезателки от цял свят в своята категория и безапелационно покори първото място в едно от най-популярните състезания за децата в спортното катерене – Youth Colour Climbing Festival. Успехът на Марти е уникален, защото над 200 деца от 15 страни се състезаваха в двете възрастови групи на състезанието, проведето в Имст, Австрия. Надпреварата бе в дисциплина „Трудност“ в групи до 12 и до 14 години, като в квалификацията децата катериха 6 маршрута, а на финала за първите 20 състезатели – 2 маршрута. Това е трето отличие на 13-годишната Мартина в Youth Colour Climbing Festival, след като миналата година финишира трета, а преди две години отново стана първа в своята възрастова група.

Другият български медалист в състезанието тази година е Николай Русев (13г.), който при момчетата до 14 г. се класира на второ място. Още този месец младите възпитаници на клуба по катерене и алпинизъм към НСА „Васил Левски“ ще се присъединят към подготвителния лагер на националния ни отбор по спортно катерене като подготовка за официалното им присъединяване към отбора догодина, а през юли ще участват и във финалната фаза за спечелване на Алпийско-Адриатическа купа по спортно катерене „Alps-Adriatic- InterRegional Climbing Cup“ 2019.